neděle 1. prosince 2024
TVT- VEDECKÝ DEŇ - 14.11.
Cieľ podujatia: Týždeň vedy a techniky (TVT) na Slovensku 11. - 17. novembra 2024. Ústredným mottom 21. ročníka TVT bude "Inovácie pre zdravšiu budúcnosť".
Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, ich významu a popularizovať ich v rámci celej spoločnosti. Podujatia realizované v rámci TVT sú určené pre širokú a odbornú verejnosť, ako aj pre základné a stredné školy, ktorých zapojenie do jednotlivých aktivít im umožňuje vzbudiť záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín.
Exkurzia, pobyt v prírode - Kurinecká dubina - 10.10.
Cieľ podujatia: Milovníci prírody a turisti sa potešili otvoreniu nového náučného chodníka v blízkosti mesta Rimavská Sobota. Nachádza sa v Prírodnej rezervácii Kurinecká dubina, ktorá je chráneným územím s piatym stupňom ochrany.
Hlavným cieľom je usmerniť pohyb návštevníkov v prírodnej rezervácii a jej ochrannom pásme. Je potrebné poukázať na prírodné a historické hodnoty tohto územia. Od tretieho stupňa ochrany je pohyb mimo označených náučných chodníkov zakázaný.
Deň bez áut - 20.9.
Cieľ podujatia: Cieľom tohto dňa – je preto podpora ekologických foriem dopravy ako je pešia, cyklistická a verejná doprava, upozornenie na znečistené životné prostredie automobilmi a následné škodlivé dopady na ľudské zdravie.
Každoročná osvetová a propagačná kampaň pre obyvateľov miest s názvom Európsky deň bez áut 22. septembra je súčasťou Európskeho týždňa mobility – 16. – 22. septembra , zameraného na propagáciu ekologickej dopravy. Vychádza z myšlienky, že nie je riešením budovanie nových ciest na odľahčenie preplnených ulíc, ale zníženie počtu osobných automobilov.
Exkurzia MURÁŇ - 6.6.
Cieľ podujatia: Environmentálna výchova, ochrana životného prostredia, flóry a fauny. Na území národného parku sa strieda krasový reliéf na triasových vápencoch, ktorý tvorí centrálnu časť národného parku a nekrasový reliéf, čiže normálny riečny reliéf na prevažne paleozoických kryštalických brydliciach a granitoidoch a na neogénnych sedimentoch Breznianskej kotliny.
Kategória chráneného územia: národný park (od 23. septembra 1997)
Rozloha: 18 516 ha (národný park), 13 003 ha (ochranné pásmo)
Stupeň ochrany: 5 (A zóna), 4 (B zóna), 3 (C zóna), 2 (D zóna a ochranné pásmo národného parku)
Poznávací zájazd - BYSTRIANSKA JASKYŇA - 4.6.
Cieľ podujatia: Environmentálna výchova smerovaná k ochrane a tvorbe životného prostredia.Turistika, poznávanie nového a relax.
Sokoliarstvo - chovom, výcvikom a predvádzaním dravých vtákov - 4.6.
Cieľ podujatia: - relax v prírode, oboznámiť deti s najstarším spôsobom lovu, ktorý vznikol v roku 2000 pred našim letopočtom. Oboznámiť deti s históriou sokoliarstva, ale aj s ochranou dravých vtákov.
Deň Zeme 22.4.
Cieľ podujatia: Deň Zeme vznikol v roku 1970 ako reakcia na rastúce environmentálne problémy a snahu o zvýšenie povedomia o ochrane životného prostredia.Prvý Deň Zeme sa konal 22. apríla 1970 a bol organizovaný ako celosvetový protest proti environmentálnym problémom, ako bolo znečistenie ovzdušia a vody, strata biodiverzity a hrozba pre zdravie ľudí. Tento deň sa rýchlo rozšíril a stal sa tradíciou, ktorá je dodržiavaná po celom svete dodnes.Každoročné oslavy Dňa Zeme majú za cieľ nielen zvýšiť povedomie o environmentálnych otázkach, ale tiež inšpirujú k praktickým krokom a zmenám v správaní, ktoré môžu prispieť k ochrane a zachovaniu planéty pre budúce generácie.
Poznávacia exkurzia CVČ - Ekorelax - 12.4. a 18.4.
Cieľom projektu: priblížiť záujemcom, najmä deťom a mládeži, poznatky o prírode, jej rastlinnom a živočíšnom svete, základné otázky ochrany a tvorby životného prostredia, rôzne ekologické a environmentálne aktivity.
"Umenie v azyle"-15.3.2024
Cieľ projektu: Výstava sleduje životný príbeh umelcov, najmä ako spoločnosti, a umožňuje im začleniť sa do kontextu nového prostredia. Ukrajinskí umelci svojou tvorbou vytvorenou na Slovensku prispievajú k obohacovaniu domáceho slovenského umenia.
Svetelné znečisťovanie, javy v atmosfére - 6.3.2024
Cieľ projektu: Popularizácia vedy a techniky.
Prístup k rôznym zaujímavým pozorovaniam atmosféry.
Prepojenie teórie s praxou.