Cieľom združenia je rozvoj kolektívnych a individuálnych aktivít, rozvíjať tvorivé schopnosti detí a mládeže vo voľnom čase s plným využitím najnovších poznatkov vedy a techniky. Asociácia napĺňa ciele neformálneho vzdelávania detí a mládeže v oblasti vedy a techniky.

20. VÝROČIE NÁŠHO KLUBU LEGMAN 819
od 14.novembra 1997 sme členmi AMAVETU

pátek 28. července 2017

Letný tábor VYŠNÁ SLANÁ - Radzim,14.-19.8.2017

LETNÝ TÁBOR DETÍ    
     Hory, slnko, voda, spev, tanec, muzika a dobrodružstvá....sú slová, ktoré dokážu najlepšie vystihnúť letný tábor, ktorého sa zúčastnili v dňoch 14. - 19. 8. 2017 členovia klubu AMAVET Legman 819 pri ZŠ Pavla Dobšinského v spolupráci s detským folklórnym súborom Podkovička v Rimavskej Sobote..
     Okolie Dobšinej na rozhraní Slovenského Rudohoria a Slovenského raja sa vyznačuje bohatou baníckou minulosťou, avšak dnešný návštevník sa najviac môže tešiť na krásnu a zdravú prírodu, na rôzne kultúrno-historické pamiatky, prírodné úkazy, z ktorých mnohé patria do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.                             
     Deti počas týždenného pobytu navštívili obec Rejdová, ktorá sa preslávila folklórom. Vystúpili sme na kopec Radzim (1000m), ktorý sa nachádza v blízkosti chaty Július, kde sme boli ubytovaní.
     Ďalší unikát, Dobšinská ľadová jaskyňa sa nám odhalila len po náročnejšej túre. Najväčším dobrodružstvom sa javila túra v Slovenskom raji, cez Zejmarskú roklinu na planinu Geravy. Turistický chodník je náročný, vyžaduje veľkú disciplínu, ale je výborne značený a zabezpečený rebríkmi, reťazami, prípadne stúpačkami a nádherná prírodná scenéria s vodopádmi a vyvieračkami bohato obdarí každého návštevníka. 
     Ďalším miestom, ktoré sme navštívili bol kaštieľ v Betliari, ktorého pôvodnými majiteľmi boli Bebekovci a neskôr Andrássyovci. Interiér kaštieľa je nádherný a keďže majitelia boli vášniví poľovníci a cestovatelia, deti mohli vidieť trofeje a rôzne zaujímavé predmety z celého sveta. Historický park kaštieľa už je prístupný návštevníkom.    
     Deťom sa nemenej páčila aj ďalšia jaskyňa, a to Ochtinská aragonitová jaskyňa. Tešili sa z nevšedných tvarov, ktoré príroda vytvorila a tiež aj z fantázie ľudí, ktorí našli v týchto prírodných útvaroch podobenstvo napríklad so srdcom človeka, s myškou, tešili sa, keď objavili duch jaskyne, či Mliečnu dráhu.    
     K pobytu neodmysliteľne patrí aj ubytovanie, rôzne spoločenské a rekreačné akcie, hry, kúpanie, či menšie vychádzky do okolia. Počas pobytu sa deti venovali turistike a folklóru. Spievali , tancovali a hrali na hudobných nástrojoch pod odborným vedením lektorov. Ubytovaní sme boli v chate Július vo Vyšnej Slanej, ktorá sa nachádzala takmer uprostred lesa a na naše potešenie mala bazén. Bolo tam výborne, ticho, kde naširoko - naďaleko sme nevideli človiečika iba personál, ktorý sa o nás výborne staral.
     Strávili sme tu jeden neopakovateľný týždeň, na ktorý budeme dlho spomínať a spoznali sme ďalší kút Slovenska, ktorý svedčí o tom, v akej krásnej krajine žijeme.
    Celý týždeň sa o deti starali a pripravili im zaujímavý program PaedDr. Mária Šimková, Mgr. Gabriela Szabová, Matej Villányi, Vladimír Petrinec a Mgr. Elena Sakálová. Boli sme výborný tím a touto cestou sa chcem kolegyniam a kolegom veľmi pekne poďakovať za ich nezištnú prácu.
    
  Vedúca klubu AMAVET 819 Mgr. Elena Sakálová
                                   Ďakujem!
REJDOVÁ - naša modelka SOŇA

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA
 BETLIAR
 
 
OCHTINSKÁ ARAGONITOVÁ JASKYŇA
"Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže."

Žádné komentáře:

Okomentovat